vércukor mérés naplózása
Életstílus

Vércukor mérés naplózása: miért van rá szükség?

A nem cukorbetegek is biztosan hallottak már arról, hogy a diabéteszes pácienseknek gyakran kell mérni a vércukorszintjüket.  Sőt, sokaknak a vércukor mérés naplózása sem meglepő jelenség, utóbbiról azonban kevesen tudják a miérteket. Cikkünkben elmagyarázzuk, hogy miért kell naponta meghatározott időpontokban elvégezni a vércukor mérést és annak feljegyzését.

Vércukor mérés és naplózás

A diabétesz egy anyagcserezavar, mely során a páciensek cukorbontásához szükséges hormon, az inzulin nem termelődik egyáltalán vagy megfelelően a hasnyálmirigyben. Ennek következtében a betegeknek külsőleg kell pótolniuk ezt a hormont és szabályozni a vércukorszintjüket. Azt is sokan tudjuk, hogy a vércukormérésre azért van szükség, hogy a páciensek nyomon tudják követni a mért értékeket. A vércukor mérés naplózása pedig arra szolgál, hogy az orvos is láthassa a terápia hatásait és eredményeit.

Az életmódterápia és a beállított inzulin, valamint a gyógyszerek általában néhány héten belül normalizálják a vércukorszintet. Azonban vannak olyan esetek, amikor az adagolás gyakoriságán, erősségen változtatni kell, ha a feljegyzett vércukor értékek azt mutatják. Ezért kell minden egyes vércukormérést felrögzíteni.

Milyen az élet vércukrosként?

A friss cukorbetegek gyakran felteszik maguknak a kérdést, hogy mi lesz most, hogy ezzel a zavarral diagnosztizálták őket. Valóban ijesztő lehet elképzelni az életet innentől kezdve, hiszen természetes, ha elsőre ezek jutnak a páciensek eszébe:

  • állandó vércukormérés és naplóvezetés
  • oda kell figyelni az étkezésre
  • rendszeresen sportolni kell
  • mindig maguknál kell hordani egy kis cukrot, ha hirtelen leesne a vércukorszint
  • az inzulinfüggő betegeknek inzulinpent is maguknál kell hordani
  • minden étkezésnél oda kell figyelni a szénhidrát mennyiségére

Azonban néhány hét alatt hozzá lehet szokni a megváltozott életkörülményekhez és  néhány hónapon belül pedig már ez fog normálisnak számítani. Az ijedtség legyőzésében is érdemes segítséget kérni a szakorvosoktól, aki tud néhány hasznos tippet adni az első időszakra.