falbontási munkák
Építészet

Lakásfelújítás kockázatok nélkül: ezekre figyelj!

Otthonunk felújítása legalább annyira izgalmas, mint amennyire idegtépő – különösen, ha először vágunk bele a műveletbe. Miután egy lakásfelújítás rengeteg munkával és anyagi kiadással jár, ezért az első dolog minden esetben a precíz tervezés kell, hogy legyen. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb lépéseket, hogy biztosan elégedettek legyünk a végeredménnyel.

Az igények meghatározása

Mielőtt belevágnánk a lakásfelújítás kivitelezésébe, először is meg kell határoznunk az alapvető igényeket és prioritásokat. Így utóbb rengeteg pénzt takaríthatunk meg, nem is beszélve a fejfájásról és az idegességről. Mik azok a dolgok, amelyek feltétlenül felújításra szorulnak? Min szeretnénk mindenképp változtatni otthonunkban? Milyenné alakítanánk otthonunkat, ha a pénz nem lenne akadály? Érdemes már a legelején papírra vetni mindezt, így később – ha esetleg elszaladna velünk a ló – lesz egy listánk, amihez visszatérhetünk.

Ezt követően természetesen jöhetnek a piszkos anyagiak: természetesen mindenki kacsalábon forgó palotában szeretne élni, azonban sajnos sokunk ezt nem engedhetik meg maguknak. Kalkuláljuk ki, hogy mennyi pénzt tudunk rááldozni a történetre – számoljunk ki egy minimum és egy maximum limitet, amelyek keretein belül gazdálkodhatunk. Tipp: az előre tervezett büdzsén felül tegyünk félre egy kis vésztartalékot is, miután számos nem várt esemény felütheti a fejét.

A helyes sorrend

Minden lakásfelújítás legelső lépése a rombolás, vagyis a szükséges falbontási munkák elvégzése. A művelet sok koszolással és porral jár, ezért semmiképp ne hagyjuk későbbre. A rombolás után következhet az építkezés, vagyis húzzuk fel az esetleges új elemeket. Majd jöhetnek az új ablakok és ajtók, valamint az esetleges gáz-, villany- vagy vízvezetékcserék. Ha ezekkel megvagyunk, alakítsuk ki a padlót és a falakat (vakolás, glettelés, csempézés, festés, burkolás stb.). A szerelvények felszerelése után pedig nem marad más hátra, mint az olyan apróbb finomságok, mint pl. a takarítás. Ez utóbbit egyébként az egyes műveletek között is érdemes elvégezni, hogy ne a végén kelljen megbirkózni a káosszal.