Kutyafajta: miért nem mindegy, hogy milyet választasz?
A kutyások imádnak a különféle kutyafajtákról beszélgetni: melyik hogy néz ki, vannak-e jellegzetességeik. Egy nem-kutyás embernek szinte már külön kasztnak tűnhetnek azok, akiket ennyire érdekelnek az egyes fajták ismertetőjegyei. Te vajon hány fajtát ismernél fel, ha kártyákat mutatnák neked? És kutyásként miért fontos, hogy magunkhoz illő fajtát válasszunk?
Kutyafajta kereső képekkel: ebben segít
Nem minden kutyafajta való a kezdő gazdiknak, szokták volt mondani. Míg néhány évtizeddel korábban elsősorban a feladatok szerint választottak kutyát (házőrzés, segítőkutya, vadászat), addig manapság túlnyomó többségben hobbiból tartanak négylűbút az emberek.
Ezt a hobbi-életmódot viszont nem minden kutyafajta tolerálja annyira jól, mint ahogy azt a friss gazdik elképzelik. Egy munkára tenyésztett kutya (mint a németjuhász vagy a belgajuhász fajták) nem bírják jól a semmittevést. Nekik mindig feladat kell, ha nem kapják meg ezt a fajta “törődést”, akkor könnyen kezelhetetlenné (szélsőséges esetben) agresszívvá is válhatnak.
Ezért érdemes bepötyögni a nagy kedvenc kutyafajta nevét először a keresőbe, mielőtt azonnal lecsapnánk egyre a menhelyen vagy a tenyésztőnél. A képes fajtakeresőket ezért is érdemes felkeresni: a kutyák alapvető tartása mellett érdekességeket is megtudhatsz a vágyott kedvencről.
Kutyafajta és etetés: van összefüggés?
Egyes márkák fajtaspecifikus tápokkal próbálnak meg vásárlókat csábítani magukhoz. Ez a piaci jelenség azonban csak félig-meddig igaz. Valóban vannak olyan fajtabetegségek (például vese, emésztés stb.), melyek speciális eleséget igényelnek.
Azonban fajtához választani az eleséget egy egészséges kutya esetében egészen nagy butaság. Inkább arra kell odafigyelni, hogy a teljes értékű eleség tényleg teljes értékű legyen. Tartalmazzon sok húst, minőségi szénhidrátot, zöldségeket és vitaminokat is. Ezekkel az alapanyagokkal lehet a kutyák egészségét hosszú távon biztosítani. Ha pedig már itt tartunk, akkor a fajtákra jellemző szervi megbetegedések minőségi táplálékkal és megfelelő aktivitással el is kerülhetők, vagy kitolhatók.